خبرهاي شطرنج
 

خانه

 

رئيس جديد فدراسيون شطرنج انتخاب شد

8/12/83 به گزارش خبرگزاري ورزش ايران ( ايپنا)  مجمع انتخاباتي رياست فدراسيون شطرنج امروز برگزار شد كه در پايان محمد ابراهيم مداحي با 22 رئيس به عنوان رئيس اين فدراسيون برگزيده شد. در اين مجمع که به رياست مهدي قدمي برگزار شد پيش از شروع راي گيري 9 كانديدا انصراف خود را اعلام و تنها 2 کانديدا رقابت کردند.  در پايان محمد ابراهيم مداحي 22 را و  طهماسب مظاهري 17 راي به دست آوردند.

 

 
 


الشن مرادي سومين استاد بزرگ ايران 

7/12/83 - به گزارش فدراسيون شطرنج الشن مرادي شطرنجباز جوان و خوشفکر کشورمان موفق شد در مدت کمتر از 1 ماه 3 نرم استاد بزرگي کسب کند و به اين مقام شامخ نايل شود. الشن بعد از درخشش در مسابقات آزاد دهه فجر و مسابقات استاد بزرگي کيش، در گروه A2 رقابتهاي آزاد ايرفلوت روسيه با کسب 6 امتياز سومين و آخرين نرم استاد بزرگي را به دست آورد.
15 شطرنجباز از کشورمان در مسابقات آزاد ايرفلوت روسيه شرک داشتند. در گروه A1 استاد بزرگ احسان قائم مقامي که شماره 29 جدول را در اختيار داشت  با 5.5 امتياز در ميان 102 شطرنجباز نوزدهم شد. از ميان 100 شطرنجباز برتر دنيا 32 بازيکن در اين رقابت حضور داشتند.

سايت رسمي مسابقات

 

 

درخشش امير باقري در مسابقات آزاد کاپلا گراند

استاد بزرگ امير باقري در مسابقات معتبر کاپلا گراند فرانسه خوش درخشيد و در ميان 590 شطرنجباز به مقام سوم رسيد. در اين رقابتها که 74 استاد بزرگ شرکت داشتند باقري با ريتينگ 2500 شماره 41 جدول را در اختيار داشت و در نهايت با 7 امتياز و عملکرد 2697 در مکان سوم ايستاد. امير که تا پايان دور هشتم به تنهايي صدرنشين بود در دور آخر مغلوب برودسکي از اوکراين شد شد و قهرماني را از دست داد. درخشش شطرنجباز کشورمان مورد توجه چندين سايت مهم خبري شطرنج قرار گرفت. امير باقري چند سالي است که در فرانسه اقامت مي کند اما همچنان با نام ايران در مسابقات بين المللي حاضر مي شود.

سايت رسمي مسابقات

 

 

احسان قائم مقامی در جمع 100 شطرنجباز جهان

11/10/83 با اعلام لیست ریتینگ بین المللی شطرنجبازان از سوی فدراسیون جهانی شطرنج، همانطور که پیشبینی می شد نام اولین استاد بزرگ شطرنج کشورمان احسان قائم مقامی در جمع 100 شطرنجباز برتر دنیا قرار گرفت. این برای نخستین بار است که یک ایرانی به چنین موفقیتی دست می یابد. احسان قائم مقامی با توجه به عملکرد درخشانی که در مسابقات سه ماه آخر سال 2004 میلادی به نمایش گذشت برای اولین بار از مرز ریتینگ 2600 عبور کرد و با 65 درجه افزایش در رده هشتاد و دوم برترین شطرنجبازان جهان قرار گرفت. این پیروزی بزرگ را به احسان قائم مقامی، خانواده اش و تمام ایرانیان تبریک می گوییم.
ليست 100 شطرنجباز برتر جهان

 

 


ايران قهرمان مطلق غرب آسيا

2/10/83 مسابقات شطرنج قهرماني غرب آسيا (زون a3.1) جهاني با قهرماني نماينده هاي ايران در هر دو گروه مردان و زنان پايان يافت. در گروه مردان استاد بزرگ احسان قائم مقاني در ادامه پيروزيهاي درخشان چند ماه اخير بالاتر از 13 شطرنجباز ديگر با 7.5 امتياز از 9 بازي به تنهايي درصدر ايستاد. قائم مقامي در حالي عنوان قهرماني را از آن خود کرد که استاد بزرگ قطري المضيحکي شماره يک جدول را در اختيار داشت و تدارک فراواني براي کسب تنها سهميه غرب آسيا براي رقابتهاي جهاني ديده بود. آرش روغني ديگر نماينده ايران با 4 امتياز نتوانست در حد انتظار ظاهر شود.
در گروه زنان نيز استاد بين المللي بانوان آتوسا پورکاشيان در يک رقابت نزديک با کناريک موراديان از لبنان موفق شد با 8.5 امتياز از 9 بازي قهرمان شود. موراديان دوم شد و شادي پريدر مدافع عنوان قهرماني به مقام سوم بسنده کرد. رقابتهاي زنان با حضور 10 بازيکن به صورت دوره اي انجام گرفت.
به اين ترتيب شطرنجبازان کشورمان در رقابتی که تمام شرکت کنندگان ديگر را نماينده هاي کشورهاي عربي تشکيل مي دادند با درايت و تلاش قابل توجه موفق شدند بالاتر از رقيبان خود تنها سهميه هاي غرب آسيا براي مسابقات آتي قهرماني جهان را از آن خود کنند.
صفحه نتايج بازيکنان ايران
سايت رسمی مسابقات

 

 


قهرماني رده هاي سني آسيا

23/9/83 - مسابقات شطرنج قهرماني رده هاي سني 8، 10، 12 و 14 سال دختران و پسران (آزاد)  آسيا از روز شنبه 21 آذر در سنگاپور آغاز شده است. حضور 315 شطرنجباز از 24 کشور آسيا - اقيانوسيه رکورد بي نظيري در تاريخچه اين رقابتها محسوب مي شود. از کشورمان 14 نونهال و نوجوان آينده ساز در رقابتهاي قهرماني آسيا حضور يافته اند. رقابتها در 9 دور برگزار مي شود.
صفحه نتايج بازيکنان ايران
سايت رسمي مسابقات

 

 


شطرنج قهرماني زنان آسيا

16/9/83 - يازدهمين دوره مسابقات شطرنج قهرماني زنان آسيا از 14 آذر (4 دسامبر) در بيروت پايتخت لبنان آغاز شده و تا 21 آذر (11 دسامبر) ادامه خواهد داشت. 18 شطرنجباز از کشورهاي چين، هند، ترکمنستان، قزاقستان، لبنان و ايران در اين رقابتها حضور دارند. آتوسا پورکاشيان (2217) و شيرين نوابي (2107) نمايندگان ايران در رقابتهاي قهرماني آسيا به ترتيب شماره هاي 11 و 16 جدول را در اختيار دارند. ويجايلاکشمي از هند با ريتينگ2411 شانس اول قهرماني محسوب مي شود. بازيها در 9 دور برگزار خواهد شد.
صفحه نتايج بازيکنان ايران
سايت رسمي مسابقات

 

 


هاريکريشنا قهرمان جوانان جهان

قهرمانی جوانان جهان, مرادی یازدهم قادرپور بیست و پنجم

11/9/83 - چهل سومين دوره مسابقات قهرماني جوانان جهان که در شهر کوچين هند برگزار مي شد با قهرماني استاد بزرگ پنتيالا هاريکريشنا از کشور ميزبان به پايان رسيد.  هاريکريشنا 18 ساله و عضو تيم ملي هندوستان در المپياد مايورکا تنها بازيکن بي شکست رقابتها بود و در نهايت با 10 امتياز به تنهايي در صدر جدول ايستاد. پس از او استاد بزرگ تيگران پتروسيان از ارمنستان و ژائو از چين با 9.5 امتياز دوم و سوم شدند و استاد بين المللي وويتازک از لهستان با 9 امتياز چهارم شد. 7 بازيکن از جمله جوان اول کشورمان استاد بين المللي الشن مرادي با 8.5 امتياز در رده پنجم شريک شدند که پس از امتياز شکني مرادي يازدهم شد.
همچنين در بيست و يکمين دوره مسابقات قهرماني دختران جهان استاد بزرگ بانوان کوربوت از روسيه با 10.5 امتياز اول شد، استاد بزرگ بانوان پائتز از آلمان و استاد بين المللي بانوان ايشا از هند دوم و سوم شدند. نماينده کشورمان استاد بين المللي بانوان شايسته قادر پور با 6 امتياز بيست و پنجم شد.
رقابت هاي قهرماني جوانان جهان براي اولين بار در سال 1951 پايه ريزي شد و تا سال 1973 دو سال يک بار برگزار مي شد. از سال  1973 به بعد همه ساله شاهد رقابت جوانان برتر جهان مي باشيم. تا کنون شطرنجبازان سرشناسي به کسب عنوان قهرماني جوانان جهان نائل شده اند. از جمله آنها کاسپاروف، کارپف، آناند و اسپاسکي را مي توان نام برد
.
نتايج بازيکنان ايران
سايت رسمی مسابقات

 

 

آغاز مسابقات قهرماني جوانان جهان در هند

29/8/83 مسابقات شطرنج قهرماني جوانان دختر و پسر جهان از پنجشنبه 28 آبان (18 نوامبر) در کوچين هند آغاز شده و تا 11 آذر (1 دسامبر) ادامه خواهد داشت. 72 شطرنجباز در گروه پسران و 38 شطرنجباز در گروه دختران طي 13 دور براي معرفي قهرمانان جوانان جهان در سال 2004 باهم رقابت خواهند کرد. از کشورمان استاد بين المللي الشن مرادي و استاد بين المللي بانوان شايسه قادپور در اين رقابتها حضور دارند. براي مشاهده نتايج بازيکنان ايران به اينجا مراجعه کنيد. 

 

 

آتوسا پورکاشيان چهارم نوجوانان جهان

24/8/83 مسابقات شطرنج قهرماني رده هاي سني جهان در کرت يونان به پايان رسيد. در اين رقابتها آتوسا پورکاشيان پرافتخار ترين شطرنجباز تاريخ ايران يک بار ديگر خوش درخشيد و بر سکوي چهارم نوجوانان جهان (زير 16 سال) ايستاد. قهرمان سابق 12 ساله هاي جهان با 8 امتياز در حالي مدال برنز را از دست داد که با نفر سوم در امتياز 8 برابر بود و تنها امتياز شکني باعث برتري بازيکن گرجي شد.
ساير شطرنجبازان ايران نيز در اين مسابقات نتايج خوبي گرفتند و از ميان کاروان 17 نفره ايران 14 بازيکن بيش از نيمي از از امتيازات را کسب کردند.
نتايج کامل شطرنجبازان ايران
سايت رسمي مسابقات

 

 

مسابقات ردههاي سني قهرماني جهان

14/8/83 - رقابتهاي شطرنج رده هاي سني قهرماني جهان از پنجشنبه 14 آبان (4 نوامبر) در کرت يونان آغاز خواهد شد. در اين رقابتها تيم هاي ملي ايران نيز با ترکيب زير حضور دارند:
دختران: نيوشا افشار، هانيه خلجي و غزال حکيمي فرد (10 سال)، ميترا حجازي پور و آيدا رادفر (12 سال)، تارا رحيمي (14 سال)، آتوسا پورکاشيان (16 سال)، شادي پريدر (18 سال)
پسران: صالح ميرزايي و اميرهمايون يارلو (10 سال)، امير عظمتي و سهراب رضي پور (12 سال)، بهزاد کلانتري و همايون توفيقي(14 سال)، بهرنگ برزگر (16 سال)، آرش اکبري نيا و پوريا دريني (18 سال)

سايت رسمي مسابقات

 

 
 

تيم NAO قهرمان جام باشگاه هاي اروپا

19/7/83 تيم NAO فرانسه جام قهرماني باشگاه هاي اروپا را به دست آورد. اين تيم با ترکيب بسيار قدرتمند آدامز، گريچوک، باکرو، واليو، لوتيه، رجبوف، فرسينه و ناتف با 5 پيروزي و 2 تساوي و کسب 12 امتياز به مقام قهرماني رسيد. بوسنا سارايوو، لاديا کازان و مکس ون (تيم کاسپاروف) با 10 امتياز به ترتيب در رده هاي بعدي قرار گرفتند.

تيم مارماريس ترکيه که شجاعت قانع را روي ميز يک در اختيار داشت با 6 امتياز عنواني بهتر از بيست و دوم به دست نياورد. قانع در اين رقابتها نمايش خوبي نداشت و با يک امتياز از 7 بازي و عملکرد معادل 2197 به کار خود پايان داد.

 

 


شجاعت قانع

حضور بزرگان شطرنج در جام باشگاه هاي اروپا

15/7/83 بيستمين دوره مسابقات مسابقات قهرماني باشگ هاي اروپا با شرکت 36 تيم در ترکيه آغاز شده  و تيمها در 7 دور با هم رقابت خواهند کرد. حضور بازيکنان برتر شطرنج جهان از جمله گري کاسپاروف، مايکل آدامز، واسيلي ايوانچوک، الکساندر موروزويچ، الکساندر خاليفمن، الکسي شيروف و ... شکوه خاصي به رقابتها بخشيده است.

نکته جالب براي ما حضور شجاعت قانع شطرنجباز تيم ملي کشورمان به عنوان کاپيتان و بازيکن ميز يک تيم مارماريس ترکيه در اين رقابتها است. البته شجاعت بازيهاي خود را خوب شروع نکرده و در سه دور اول مغلوب حريفان شده است.

سايت رسمي مسابقات

 

 

احسان قائم مقامي قهرمان مسابقه Isle of man

12/7/83 استاد بزرگ احسان قائم مقامي قهرمان کشورمان موفق شد در مسابقات آزاد Isle of the man  انگلستان با عملکرد ريتينگ بي نظير 2745 به مقام قهرماني برسد. نتايج دور به دور احسان به شرح زير است:

دور اول: قائم مقامي 1 گوتشليچ (آلمان) 0

دور دوم: بوسبوم (هلند) 0 قائم مقامي 1

دور سوم: ناکامورا (امريکا)  0.5   قائم مقامي 0.5

دور چهارم: قائم مقامي 0.5 کولائوتس (استوني) 0.5

دور پنجم: جنجال در بازي قائم مقامي مويسينکو

در اين دور پاسان قائم مقامي مقابل استاد بزرگ اوکرايني الکساندر مويسينکو قرار گرفت. در حرکت 31 اين بازي (دياگرام) در حالي که قائم مقامي مهره سياه داشت، مويسينکو حرکت Rc3 را انجام مي دهد و ساعت خود را مي زند.  Rc3  حرکتي اشتباه بود که به باخت بازيکن اوکرايني منجرمي شد. مويسنکو که بلافاصله به اشتباه خود پي برده بود، ساعت را برمي گرداند و Rc5 را انجام مي دهد. اين کار از چشم قائم مقامي و تماشاگران پنهان نمي ماند.   هنگامي که داوران براي حل مشکل پيشامده سر ميز مسابقه حاضر مي شوند موِسنکو ادعا مي کند قائم مقامي با دو بار پيشنهاد تساوي دادن تمرکز او را برهم زده و باعث شده مرتکب اشتباه شود. خوشبختانه قائم مقامي پيشنهاد تساوي را ثبت کرده بود و داوران با مشاهده برگ ثبت او پي مي برند که پيشنهاد تساوي مربوط به حرکت هاي دهم و نوزدهم بوده و ادعاي حريف بي اساس است. در نتيجه قهرمان کشورمان برنده بازي شناخته مي شود.     

دور ششم: احسان روي ميز يک برابر ويکتور کورچنوي نايب قهرمان جهان طي سالهاي که اکنون در سن 73 سالگي همچنان حضوري فعال در عرصه شطرنج دارد، قرار مي گيرد. اين بازي پس از 16 حرکت با توافق در حريف به تساوي مي انجامد.

دور هفتم: ولکوف (روسيه) 0.5 قائم مقامي 0.5

دور هشتم: قائم مقامي 1 کانکوئست (انگليس) 0

دور نهم:   قائم مقامي 1 -  هندکه (آلمان) 0

تا قبل از دور نهم چندلر با 6.5 امتياز به تنهايي در صدر قرار داشت و 5 بازيکن از جمله احسان با 6 امتياز در تعقيب او بودند. در دور آخر ولکوف روي ميز يک موفق شد چندلر را شکست دهد. بازي ميز سوم مساوي شد  و پونگ و کوترونياس 6.5 امتيازي شدند. اما روي ميز سوم احسان دست به کار بزرگي زد با غلبه بر حريف آلماني امياز خود را به 7 رساند تا به همراه ولکوف در صدر قرار گيرد.

 

 

قوي ترين تيم تاريخ شطرنج ايران در المپياد اسپانيا

11/7/83 اسامي اوليه تيم هاي شرکت کننده در المپياد سي ششم منتشر شد.  قائم مقامي، مرادي، محجوب، قانع، ملاحي و قرباني با ميانگين ريتينگ 2459 قوي ترين تيم ملي تاريخ شطرنج ايران را تشکيل مي دهند. ايران در  دور پيش با ميانگين ريتينگ 2392 رتبه 61 جهان را به دست آورد. تا کنون 120 کشور براي حضور در المپياد اعلام آمادگي کرده اند. تيم ملي روسيه مدافع عنوان قهرماني با ميانگين ريتينگ 2716 با آنکه کاسپاروف را در اختيار ندارد، مدعي شماره يک قهرماني محسوب مي شود.

در گروه بانوان تا کنون 80 تيم اعلام آمادگي کرده اند که در ميان آنها چين با ميانگين ريتينگ 2504 اصلي ترين مدعي قهرماني محسوب مي شود. ميانگين ريتينگ تيم ملي دختران ايران 2189 است.  

 

 


 

(عکس از سايت iranchess)

موافقت با استعفاي رئيس فدراسيون شطرنج

11/7/83 بنا به گزارش ايپنا مهندس مهرعليزاده معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان تربيت بدني با استعفاي رئيس  فدراسيون شطرنج موافقت كرد.
در پي استعفاي چندي پيش غلامرضايي رئيس فدراسيون شطرنج، مهندس مهرعليزاده رئيس سازمان تربيت بدني موافقت خود را با استعفاي وي اعلام كرد. گفتني است بزودي سرپرست موقت اين فدراسيون براي تشكيل مجمع انتخابات از سوي مهندس مهرعليزاده معرفي خواهد شد.
همچنين علي کفاشيان معاون ورزشي و امور فدراسيون‌هاي سازمان تربيت بدني در مصاحبه با اين خبرگزاي گفت: براي رياست فدراسيون شطرنج دو گزينه مد نظر هستند، خانم ها فاطمه سلامي نائب رئيس فعلي فدراسيون شطرنج و موسوي رئيس سابق انجمن شطرنج بانوان كه در صورت كسب راي، رئيس اين فدراسيون خواهند شد.

 

 

قائم مقامي در مسابقه Isle of the Man

6/7/83 استاد بزگ احسان قائم مقامي قهرمان کشورمان در دوره مسابقات آزاد Isle of the Man انگلستان شرکت کرده است. در اين رقابتها که باشرکت 100 شطرنجباز از جمله 26 استاد بزرگ از4  تا 12 مهر برگزار مي شود، قائم مقامي مرد شانزدهم جدول است. ويکتور کورچنوي شاخص ترين چهره رقابت ها است.  در دور اول احسان موفق شد گوتشليچ از آلمان را شکست دهد و در دور دوم استاد بزرگ بانوان بوسبوم از هلند را مغلوب کرد.

سايت رسمي مسابقات

 

 

آغاز رويارويي کرامنيک لکو در قهرماني جهان!

6/7/83 رويارويي قهرماني غير رسمي جهان ميان ولاديمير کرامنيک و پتر لکو از روز شنبه 4 مهر در سوئيس آغاز شد. در دور اول اين رقابت 14 دوري که تا 27 مهر به طول خواهد انجاميد، کرامنيک در يک بازي ديدني و دشوار با مهره سياه حريف خود را شکست داد و بازي دوم به تساوي انجاميد. 

سايت رسمي مسابقات

 

 

قهرماني والري نوروف در دومين دوره جام سايپا

 1/7/83 - دومين دوره مسابقات استاد بزرگي جام سايپا که با شرکت 12 شطرنجباز در تراز 10 از 23 شهريور تا 31 مهر برگزار شد، با قهرماني استاد بزرگ والري نوروف از اوکراين پايان يافت. پس از نوروف که 8 امتياز کسب کرده بود، قهرمان دوره پيش استاد بزرگ احسان قائم مقامي از کشورمان با 7 امتياز بدون شکست دوم شد و استاد بزرگ يوگني گليزروف بازهم از روسيه با همين امتياز به خاطر امتياز شکني بدتر در جاي سوم قرار گرفت. براي دريافت اطلاعات بيشتر و فايل بازيها مي توانيد به سايت رسمي فدراسيون شطرنج مراجعه کنيد.

 

 

بازگشت آناند به تيم ملي هند

30/6/83 -  ويسواناتان آناند قهرمان سابق جهان و نفر دوم رنکينگ جهاني پس از سالها دوري از تيم ملي شطرنج هند، در المپياد سي و ششم براي کشورش به ميدان خواهد رفت. اين براي اولين بار است که تيم ملي هند از 6 استاد بزرگ در ترکيبش استفاده مي کند. آناند سي و پنج ساله در صدد است در آينده نزديک مرز ريتينگ 2800 را پشت سر گذاشته و خود را به ريتينگ افسانه اي کاسپاروف نزديک تر کند.

   

 

بزرگترين جايزه در مسابقات آزاد شطرنج

 29/6/83 - شهر مينياپوليس آمريکا از 18 تا 22 مي 2005 ميزبان مسابقات آزاد HB با 500 هزار دلار جايزه است (50 هزرا دلار براي نفر اول). اين بزرگترين جايزه اي است که براي يک دوره مسابقه آزاد شطرنج در نظر گرفته مي شود. پيشبيني مي شود بيش از 4 هزار شطرنجباز در اين رقابتها حضور يابند.

 

 
 

تيم هاي ملي شطرنج ايران براي شرکت در سي و ششمين المپياد جهاني مشخص شدند

 
   
     
 

25/6/83 مطابق اعلام فدراسيون شطرنج ايران، اعضاي تيم هاي ملي مردان و زنان ايران براي شرکت در سي و ششمين المپياد جهاني شطرنج که از 23 مهر تا 10 آبان در کالويا اسپانيا برگزار مي شود، انتخاب شدند. استاد بزرگ احسان قائم مقامي، استاد بين المللي الشن مرادي، استاد بين المللي مرتضي محجوب، شجاعت قانع، امير ملاحي و استاد بين المللي محسن قرباني بازيمنان تيم ملي مردان و استاد بين المللي زنان شادي پريدر، شيرين نوابي، استاد بين المللي زنان آتوسا پورکاشيان و مونا ماهيني بازيکنان تيم ملي بانوان کشورمان را تشکيل مي دهند.