آرشيو
بهار 84

1383

خبرهاي شطرنج
 

خانه

 

آغاز مسابقات شطرنج قهرماني جهان

مسابقات شطرنج قهرماني جهان که بار ديگر به شيوه سنتي خود بازگشته است از روز سه شنبه 5 مهر در منطقه زيباي  سن لوييز آرژانتين آغاز شده است. در اين رقابتها 8 شطرنجباز برتر دنيا حضور دارند. آناند از هند، توپالوف از بلغارستان، آدامز از انگستان، لکو و پولگار از مجارستان، قاسمجانوف از ازبکستان، موروزويچ و سويدلر از روسيه به صورت دوره اي رفت و برگشت يه مصاف هم مي روند. گري کاسپاروف که از دنياي حرفه اي شطرنج کناره گيري کرده، به همراه ولاديمير کرامنيک مدعي قهرماني کلاسيک جهان غايبين بزرگ در سن لوييز هستند.

امتناع کرامنيک از شرکت در اين مسابقه مساله اتخاد قهرماني جهان را با چالش روبرو کرده است. ايلومژينوف رئيس ثروتمند فيده چند روز پيش امکان برگزاري مسابقه بين قهرمان اين مسابقات با کرامنيک را نفي نکرده بود.

سایت رسمی مسابقات

 
 
 

مرتضی دربان بهترین شطرنجباز ایران در مرداد ماه

درپایان نظر سنجی از خوانندگان سایت رخ در رخ مرتضی دربان با کسب بیشترین رای به عنوان بهترین شطرنجباز ایران در ماه مرداد انتخاب شد.  دربان در این ماه علاوه بر قهرمانی در مرحله نیمه نهایی قهرمانی کشور، مسابقات سریع قهرمانی ایران را نیز فتح کرد.

 
 

جشنواره شطرنج لوزان

ششمين دوره مسابقات استادان جوان در لوزان سوئيس با قهرمانی آندري وولوکيتين به پايان رسيد. وولوکيتين در فينال موفق شد ناکامورا را شکست دهد.

اما در کنار اين مسابقات رقابت آزادي با شرکت 140 شطرنجباز در 7 دور برگزار شد که در پايان ناميک گوليف از آذربايجان با 6 امتياز قهرمان شد. پتروسيان از ارمنستان و فريدمن از لتوني با همين امتياز دوم و سوم شدند.

احسان قائم مقامي که يک بار در مسابقات استادان جوان نيز شرکت کرده بود، در مسابقات آزاد نتوانست موفق باشد و با 5 امتياز در رده سيزدهم قرار گرفت. احسان که شماره 2 جدول را در اختيار داشت 3 پيروزي کسب کرد و 4 بار به تساوي رضايت داد.

سايت رسمی مسابقات
 

 
 

مرتضي محجوب قهرمان شطرنج ايران

مرحله نهايي مسابقات شطرنج قهرماني ايران که با شرکت 12 شطرنج باز برتر کشور در تهران برگزار شد، با قهرماني مرتضي محجوب به پايان رسيد. محجوب در غياب دو استاد بزرگ ايران الشن مرادي و احسان قائم مقامي 9.5 امتیاز کسب کرد و با حاشیه امنیت به عنوان قهرمان ایران در سال 84 شناخته شد. پس از محجوب، دربان، خاقانی، شعرباف، محمودی و مهدوی راد در رده های دوم تا ششم قرار گرفتند.امتياز کسب کرد.

نتایج کامل رقابتها

 

 
 

جشنواره ابوظبي و نمايش ضعيف ملي پوشان ايران

3/6/84 - پانزدهمين دوره مسابقات جشنواره شطرنج ابوظبي که در سه گروه استادان، آزاد و کودکان برگزار شد با ناکامي ملي پوشان ايران در گروه استادان و کسب دو مدال برنز توسط امير عظمتي و فاطمه جوادي در گروه آزاد و کودکان همراه بود.
در گروه استادان 66 شطرنجباز از جمله 23 استاد بزرگ حضور داشتند که در نهايت استاد بزرگ آشوت آناستازيان از ارمنستان با 7 امتياز از 9 بازي قهرمان شد، استاد بزرگ دميتري بوچاروف از روسيه و استاد بين المللي سرگئي کايوموف از ازبکستان با 6.5 امتياز دوم و سوم شدند. احسان قائم مقامي، الشن مرادي و مرتضي محجوب از اعضاي تيم ملي مردان ايران به همراه حسين آريانژاد، ابراهيم مومني، همايون توفيقي و همچنين شادي پريدر، آتوسا پورکاشيان و شايسته قادرپور بازيکنان تيم ملي بانوان ايران از جمله شرکت کنندگان در جدول استادان بودند.
در اين رقابت استاد بزرگ احسان قائم مقامي که با ريتينگ 2603 شماره 6 جدول را در اختيار داشت با 5.5 امتياز به کار خود پايان داد و عنواني بهتر از هجدهم کسب نکرد. احسان در اين مسابقات پايين تر از حد انتظار ظاهر شد. 3 پيروزي، 5 تساوي و يک شکست مقابل قهرمان مسابقات حاصل کار قهرمان ايران در جنشواره ابوظبی بود.  
ديگر استاد بزرگ ايراني الشن مرادي که در ميانه راه با سرماخوردگي نيز دست پنجه نرم مي کرد، با  4.5 امتياز در ميانه جدول، رده سی و سوم را اشغال کرد. الشن که با ريتينگ 2485 روي ميز 23 بازيهاي خود را آغاز کرده بود، 3 پيروزي، 3 تساوي و 3 شکست در کارنامه اش به ثبت رسيد.
اما مرتضي محجوب نيز بهتر از دو هم تيمي ديگر خود ظاهر نشد و تنها با 3 امتياز، 11 پله با انتهاي جدول فاصله داشت. استاد بين لمللي محجوب با ريتينگ 2442 شماره 28 جدول را در اختيار داشت. مرتضي پس از شکست در دور ششم مقابل رقيب هموطن خود قائم مقامي نتوانست خود را باز يابد و در سه دور پاياني نيز بازي را به حريفان واگذار کرد.
همايون توفيقي نوجوان خوشفکر کشورمان که در مسابقات قهرماني نوجوانان جهان نتايج خوبي کسب کرد، در جشنواره ابوظبي نيز موفق ظاهر شد و با کسب 4 امتياز در رده چهل و دوم ايستاد. اين درحالي است که شماره اوليه همايون با توجه به ريتينگ 2170، 58 جدول بود. نکته قابل توجه اينکه تمام حريفان توفيقي ريتينگي بالاتر از او داشتند.
آتوسا پورکاشيان و شايسته قادرپور نيز با کسب 4 امتياز و چند نتيجه جالب توجه کارنامه خوبي از خود به جاي گذاشتند.
در جدول آزاد 173 بازيکن نام نويسي کردند و در پايان 9 دور رقابت خليل بن غربي شطرنجباز بدون ريتينگ الجزاير با 8 امتياز قهرمان شد، عارف الخواجه از امارات و امير عظمتي از ايران با 7.5 امتياز دوم و سوم شدند. عظمتي بازي هاي خود را بدون شکست پشت سر گذاشت.
در گروه کودکان نيز يک بازيکن ايراني به مدال برنز رسيد. در اين جدول در ميان 48 شطرنجباز زير 12 سال، نمايندگان آذربايجان و هند با 6.5 امتياز از 7 بازي اول و دوم شدند، و فاطمه جوادي از ايران با 5.5 امتياز بر سکوي سوم ايستاد.

 

 
 

نقد غير منصفانه!

31/5/84 - روزنامه شرق در شماره 556 مورخ 31 مرداد در صفحه ورزش در مورد احسان قائم مقامي اين چنين نوشته است:

 مي گويند نايجل شورت گفته بود از استعداد اين جوان ايراني خوشم آمده. دوست دارم مربيگري او را حتي اگر شده به صورت مکاتبه اي بر عهده داشته باشم.آن جوان ايراني اما موفقيت هاي جهاني اش را در رده هاي سني پايه تکرار نکرد تا ولاديمير کرامينک بشود. احساس قائم مقامي مرد اول شطرنج ايران است اما شکست هاي اخير او در رقابت هاي بين المللي - مثلاً همين باخت مقابل آناستازيان ارمني - نشان مي دهد که آموزش هاي چندماه اخير او در حد دروسي که مي توانست از استاد بزرگ انگليسي فرا بگيرد، نبوده. احسان قائم مقامي برترين شطرنج باز حال حاضر ايران است اما هنوز نتوانسته در جابه جايي مهره ها فراتر از قهرمانان بزرگ سابق شطرنج ايران مثل مهرشاد شريف، يوسف صفوت، خسرو هرندي و حتي هادي مومني ظاهر شود.

 درست است که احسان قائم مقامي اين روزها در اوج آمادگي قرار ندارد و سير نزولي طي مي کند، اما او به عنوان اولين استاد يزرگ ايران و تنها ايراني که دو دوره پياپي در جمع 100 بازيکن برتر شطرنج جهان فرار گرفته و چندين و چند رقابت معتبر بين المللي را فتح کرده است، در جايگاهي قرار دارد که هيچ شطرنجباز ايراني چه بزرگاني که در اين مطلب از آنان نام برده شده و چه ساير قهرمانان شطرنج ايران، هرگز به افتخارات احسان نزديک نشده اند. اين مطلب را به حساب نا آشنايي نويسنده به شطرنج مي گذراريم.

 

 
 

28 شطرنجباز ايراني در جشنواره شطرنج ابوظبي

27/5/84 - جشنواره شطرنج ابوظبي در سه جدول، استادن، آزاد و کودکان زير 12 سال از 23 مرداد آغاز شده است وتا اول شهريور ادامه خواهد يافت. در اين رقابتها 28 شطرنجباز ايراني نيز حضور دارند. در گروه استادان احسان قائم مقامي که شماره 6جدول را در اختيار دارد، به همراه الشن مرادي و مرتضي محجوب دو بازيکن ديگر تيم ملي، از شانس بيشتري براي قرار گرفتن در رده هاي بالاي جدول برخوردارند. در اين جدول 66 شطرنجباز از جمله 23 استاد بزرگ با هم رقابت مي کنند و شهريار ممدياروف با ريتينگ 2646 مدعي اول قهرماني محسوب مي شود.

سايت رسمي مسابقات

 

 
 

یاران تیمان قهرمان اروپا شدند

22/5/84 - پانزدهمین دوره مسابقات تیمی شطرنج قهرمانی اروپا که به میزبانی گوتبرگ سوئد برگزار شد، با قهرمانی هلند در گروه مردان و لهستان در گروه زنان پایان یافت. در این رقابتها که امتیاز برد و باخت تیمی در نظر گرفته می شد، هلند با کسب 15 امتیاز حاصل از 6 برد و 3 تساوی به مقام قهرمانی رسید. اعضای تیم ملی هلند را وان ولی، سوکولوف، تیویاکوف، تیمان و وان دن دوئل تشکیل می دادند. چهره سرشناش شطرنج جهان یان تیمان که در سال 1982 بعد از کارپف در رده دوم جهان قرار داشت با درخشش در مسابقات اخیر پایه گذار قهرمانی تیم هلند بود. پس از هلند، تیم اسرائیل با 14 امتیاز دوم شد و فرانسه با 13 امتیاز به مدال برنز رسید. اوکراین قهرمان جهان که غیر از پونوماریوف دیگر بازیکنان اصلی را در اختیار داشت در جای دوم قرار گرفت و روسیه با بزرگانی همچون سویدلر، دریف و باریف به مقامی بهتر از چهاردهم دست نیافت! 40 تیم در گروه مردان حضور داشتند.
در گروه زنان که بازی آنها همچون مردان روی 4 میز انجام می گرفت، لهستان با 15 امتیاز قهرمان شد، گرجستان با 14 امتیاز بر سکوی دوم ایستاد و روسیه با 12 امتیاز به مقام سوم رسید. 26 تیم در رقابتهای زنان شرکت داشتند.

 

احسان قائم مقامی و الشن مرادی در مسابقات اروپایی

 22/5/84 - احسان قائم مقامی  و الشن مرادی دو استاد بزرگ کشورمان به منظور آمادگی برای مسابقات آسیایی دوحه در دو مسابقه بین المللی در اروپا شرکت کردند.

در مسابقه آزاد پاریس که با شرکت 90 شطرنجباز از 9 تا 17 جولای برگزار شد، پس از 9 دور رقابت، استاد بزرگ آلبرتو دیوید از لوکزامبورگ با 7 امتیاز به مقام قهرمانی رسید. الشن مرادی با 6 امتیاز و عملکرد ریتینگ 2604 یازدهم شد و احسان قادم مقامی با همین امتیاز و عملکرد 2520 در مکان چهاردهم قرار گرفت. امیر باقری استاد بزرگ ایرانی مقیم فرانسه نیز هم امایاز با دو هموطن دیگز خود در جای سیزدهم ایستاد.

مسابقه دوم در درسن آلمان با حضور340 شطرنج باز به روش خاص سوئيس -  حذفی و در 9 دور برگزار شد. درا دور هشتم  الشن مرادی که با 7 امتیاز در جمع بازیکنان بدون شکست قرار داشت، باید با حريفی از اسرائيل باید روبرو می شد، که وی از این کار امتناع ورزيد و از راه یابی به جمع 4 شطرنجباز برتر محروم ماند.

در پايان استاد بزرگ مالاخاتکو از اوکراين با 9 امتيازبه مقام اول دست يافت و احسان قائم مقامی با کسب 8 امتياز موفق به کسب مقام سوم مسابقات شد.

 

 

پايان مسابقات رده هاي سني قهرماني جهان

8/5/84 - مسابقات شطرنج قهرماني رده هاي سني جهان که به ميزباني بلفورت فرانسه در جريان بود، روز گذشته به پابان رسيد. در اين رقابتها 14 شطرنجباز کشورمان نيز حضور داشتند که در ميان آنها ميترا حجازي پور در گروه دختران زير 12 سال با کسب 7.5 امتياز در رده هفتم جهان ايستاد و بهترين نتيجه را در تيم ايران به دست آورد. همايون توفيقي نيز در گروه پسران زیر 16 سال با درخشش قابل تحسين 7 امتياز کسب کرد و در رده بيست و دوم گروه خود قرار گرفت.
اما آيدا رادفر شطرنجباز کشورمان را بايد قهرمان واقعي گروه دختران زير 14 سال ناميد. او که در ابتداي راه به علت بيماري جدول مسابقات را ترک کرده و در بيمارستان بستري شده بود سه دور آخر به مسابقات بازگشت و با سه پيروزي پياپي درنهايت  5 امتياز کسب کرد.

نتايج کامل شطرنجبازان ايران

سايت مسابقات

 

 


خادمي نايب قهرمان مسابقات آزاد نوجوانان دوبي

25/4/84 – مسابقات آزاد نوجوانان دوبي که با شرکت 122 شطرنجباز زير 14 سال از جمله 21 بازيکن از کشورمان از 3 تا 12 جولاي (12 تا 21 تير) برگزار شد، با قهرماني التاج صفرلي از آذربايجان و نايب قهرماني محمد ميران خادمي از ايران پايان يافت.  در اين رقابتها  در پايان 9 دور پيکار صفرلي با 8 امتياز به تنهايي در صدر ايستاد. خادمي با 7.5 امتياز پس از پيروزي در دور آخر مقابل هموطنش پوريا دريني، دوم شد و دريني با 7 امتياز به همراه همانت از هند در جاي سوم قرار گرفت. دريني در صورت پيروزي در دور آخر به طور مشترک با صفرلي در صدر مي ايستاد. همچنين در رده بندي زير 10 سال امير همايون يارلو که 6.5 امتياز کسب کرده بود به مقام سوم دست يافت.

سايت رسمي مسابقات

 

 
 


سقوط شطرنج ايران: قائم مقامي از ليست 100 شطرنجباز برتر دنيا خارج شد

13/4/84 – در پي اعلام فهرست جديد ريتينگ شطرنجبازان (اول جولاي 2005) شاهد سقوط شطرنجبازان برتر ايران در اين فهرست هستيم. استاد بزرگ احسان قائم مقامي که با درخشش خيره کننده در دو دوره پياپي در جمع 100 بازيکن برتر جهان قرار داشت در فهست جديد با 30 درجه کاهش و ريتينگ 2603 به رده 132 جهان نزول کرده است. الشن مرادي ديگر استاد بزرگ کشورمان نيز وضعيت مشابهي دارد و با ريتينگ 2485، 17 درجه کاهش داشته است. هم اکنون ايران از نظر ميانگين ريتينگ 10 شطرنجباز برتر کشور در رده شصتم جهان قرار دارد.

براي مشاهده فهرست کامل ريتينگ شطرنجبازان به سايت رسمي فدراسيون جهاني شطرنج مراجعه کنيد.

 

اولين شنبه در بوداپست

13/4/84 - مسابقه اولين شنبه در اوداپست (ماه ژوئن) با شرکت سه شطرنجباز ايراني برگزار شد. در جدول استاد بزرگي شادي پريدر با کسب 5و5 امتياز در ميان 13 شطرنجباز نهم شد و عملکردي پايين تر از حد انتظار به نمايش گذاشت.

همچنين در جدول A  استادي فيده مونا ماهيني با 6 امتياز در ميان 12 شرکت کننده پنجم شد و شيرين نوابي با 4 امتياز در مکان دهم قرار گرفت.

سايت رسمي مسابقات

 

 
 

ليگ برتر شطرنج ايران

13/4/84 – مسابقات ليگ برتر شطرنج ايران که از 5 خرداد با شرکت 12 تيم آغاز شده است، با صدرنشيني تيم تايد واتر هرمزگان به راه خود ادامه مي دهد. تا کنون 5 دور از اين رقابتها برگزار شده و تايد واتر در ميان ساير مدعيان با 15 امتياز پيشتاز است و پتروشيمي بندر امام با 14.5 امتياز در رده دوم قرار دارد. براي مشاهده نتايج کامل مي توانيد به سايت swiss chess مراجعه کنيد.