خبرهاي شطرنج
 

خانه

 

پايان مسابقات نوجوانان آسيا و نتايج ضعيف نمايندگان ايران

 16/3/84 - مسابقات شطرنج قهرماني نوجوانان زير 16 سال آسيا (دختران و پسران) در بايکوت کامل خبري از سوي فدراسيون شطرنج ايران و ساير منابع خبري پايان يافت. در اين رقابت ها که با استقبال خوبي روبرو نشده بود، در گروه پسران تولوگنتکين از قرقيزستان با 6.5 امتياز از 9 بازي به تنهايي در صدر ايستاد و قهرمان شد و 5 شطرنجباز با 6 امتياز در رده هاي بعدي ايستادند. محمد ميران خادمي با 3.5 امتياز شاهين ساده با 3 امتياز در ميان 14 شرکت کننده مقام هاي يازدهم و سيزدهم را به دست آوردند.
در گروه دختران ماري آن گومز از هند با 6.5 امتياز اول شد و هما علوي با 5 امتياز در ميان 13 شرکت کننده هفتم شد.

 

 
 


مسابقات نوجوانان آسيا و فقدان اطلاع رساني صحيح

10/3/84 - مسابقات قهرماني نوجوانان زير 16 سال آسيا از روز يکشنبه 8 خرداد در شهر نمنگان ازبکستان آغاز شده است. از کشورمان محمد ميران خادمي و شاهين ساده در گروه پسران و هما علوي در گروه دختران با حريفان خود رقابت مي کنند. در حالي که 3 روز از آغاز مسابقات مي گذرد، سايت رسمي فدراسيون شطرنج هيچ اشاره اي به نتايج شطرنجبازان ايران در اين رقابتها نکرده است. خبرگزاريها نيز تنها نتايج نمايندگان ما در دور اول را و البته به صورت کاملا ناقص مخابره کردند. عدم وجود سايت رسمي براي مسابقات که امروزه حتي براي مسابقات محلي هم امري عادي شده است باعث گرديده از تعداد شرکت کنندگان، نحوه برگزاري مسابقات و ... هيچ اطلاعي در دسترس نباشد.
نکته ديگر برگزاي مسابقات در کشوري است که تاچندي پيش خبرهاي درگيري هاي شديد و مشکلات سياسي و نظامي آن در صدر اخبار جهان قرار داشت. در اين شرايط اعزام نمايندگان ما به ازبکستان سوال برانگيز است.

 

 
 


توضيح الشن مرادي در مورد خبر اسپانسر جديد

آقاي  الشن مرادي قهرمان ارزنده کشورمان طي نامه اي درباره  خبر منتشر شده در سايت رخ در رخ با عنوان "اسپانسر براي الشن مرادي"  توضيح داده اند که:  "مطالب مربوط به اسپانسري من توسط شرکت المسا دقيق نيست و اين شرکت فقط در 2 مسابقه من را حمايت ( و نه اسپانسري کامل) کرد. اين موضوع را مي توانيد از سايت مذکور که تصحيح شده پي گيري کنيد."

ضمن تشکر از الشن مرادي به اطلاع خوانندگان گرامي رخ در رخ مي رسانيم که خبر مذکور عيناً از سايت رسمي شرکت المسا نقل قول شده بود.

 

 


تصویر قهرمان صوفیه روی جلد مجله "برای مردم"

توپالوف بر بام شطرنج جهان

مسابقه بزرگ صوفيه با قهرماني خيره کننده وسلين توپالوف شطرنجباز قدرتمند بلغاري خاتمه يافت. توپالف که نيمه دوم مسابقات را با انرژي مضاعفي شروع کرده بود از 5 بازي پياپي خود به 4 پيروزي و يک تساوي دست يافت تا در نهايت با 6.5 امتياز و يک امتياز بيشتر از آناند جام قهرماني را در خانه نگه دارد. به اين ترتيب ريتينگ توپالوف 10 درجه افزايش خواهد يافت و با پيشي گرفتن از آناند و در غياب کاسپاروف در صدر قوي ترين شطرنجبازان جهان قرار خواهد گرفت. وسلين که در بلغارستان از محبوبيت بالايي برخوردار است در مسابقات لينارس 2005 نيز پس از پيروزي دور آخر مقابل کاسپاروف در قهرماني با فوق ستاره مستعفي شطرنج جهان شريک شد.
در اين رقابتها يوديت پولگار که پس از تولد فرزندش بازگشتي پر فروغ به دنياي شطرنج داشت با 5.5 امتياز در جاي سوم ايستاد و به عنوان قوي ترين بانوي شطرنجباز تاريخ، عملکردي بي نظير به نمايش گذاشت. اما مسابقات صوفيه براي قهرمان کلاسيک جهان تراژدي غم انگيزي بود. ولاديمير کرامنيک در اين رقابت ها 4 بار طعم تلخ شکست را چشيد تا با 4 امتياز به همراه آدامز در قعر جدول جا خوش کند.

 

 
 

هشدار: مسابقه جعلي در اوکراين و بيانيه شديد فيده!

 26/2/84 - برگزاري مسابقه استاد بزرگي جعلي در اوکراين و تهيه گزارش ساختگي از اين مسابقه واکنش شديد فيده را برانگيخت. چندي پيش خبر برگزاري تورنمنت استاد بزرگي تحت عنوان "ياد بود قهرمانان چرنوبيل" در شهر اسلاووتيچ اوکراين در سايت هاي خبري شطرنج منتشر شد. در اين مسابقه نام 14 شطرنجباز از اوکراين، روسيه، لهستان، مقدونيه گرجستان و چک به چشم مي خورد. درحالي که نتايج مخابره شده از اين مسابقه قهرماني شطرنجباز اوکرايني را نشان مي داد مشخص گرديد چنين مسابقه اي به هيچ وجه برگزار نشده است و عده اي قصد داشتند با تنظيم نتايج ساختگي چندين عنوان بين المللي و افزايش ريتينگ براي برخي از شطرنجبازان ترتيب دهند. جالب اينجاست که براي اين رقابت سايت اينرنتي نيز در نظر گرفته بودند. ساختگي بودن اين رقابت زماني آشکار شد که چند شطرنجباز از جمله بورباس استاد لهستاني که در خانه مشغول تدارک براي مسابقات قهرماني لهستان بود، حضور در اوکراين را به کلي نفي کرد.
فدراسيون جهاني شطرنج (فيده) در واکنش به اين خبر بدون نام بردن از مسابقه خاصي اعلام کرد با چنين مسابقاتي که اعتبار و درستي عناوين جهاني و ريتينگ را زير سوال مي برد، به شدت برخورد خواهد کرد. در اين بيانيه که در پايان نشست هيئت رئيسه فيده در دوحه قطر صادر شد، آمده است فدراسيون هاي ملي مسئول تمام موارد مربوط به شطرنج در حيطه خود مي باشد در نتيجه براي تمام فدراسيون ها ضروري است تمام نتايج و بازيهاي مشکوک را بررسي و به فيده گزارش کنند. با اين حال فيده حق دخالت مستقلانه را در موارد لازم محفوظ مي دارد.
فدراسيون شطرنج اوکراين نيز اعلام کرده با برگزار کنندگان و داوران اين مسابقه جعلي برخورد خواهند کرد.
لازم به ذکر است در گذشته چندين باز خبرهايي از برگزاري مسابقات جعلي در کشورمان به گوش رسيده بود. اميدوازيم با توجه به تصميمات فيده و دقت نظر مسئولان شطرنج کشور بساط چنين مسائلي که به آبرو و حيثيت شطرنج يک کشور لطمه می زند، براي هميشه برچيده شود.

 

 

اتحاد قهرماني جهان: پولگار و سويدلر به جاي کاسپاروف و کرامنيک

 26/2/84 - فدراسيون جهاني شطرنج فهرست نهايي شرکت کننگان در مسابقه اتحاد قهرماني جهان را که قرار است از 27 سپتامبر تا 16 اکتبر 2005 (5 تا 24 مهر 84) در سن لوييز آرژانتين برگزار شود، اعلام کرد.برگزار شود. بنا به اعلاميه فيده که در پايان نشست هيئت رئيسه در دوحه قطر منتشر شد، رستم قاسمجانوف (قهرمان جهان از ازبکستان)، ويسواناتان آناند (قهرمان 2000 جهان از هند)، وسلين توپالوف(بلغارستان)، پتر لکو (مجارستان)، مايکل آدامز (انگلستان)، آلکساندر موروزويچ (روسيه)، پتر سويدلر(روسيه) و يوديت پولگار (مجارستان) که همگي شرايط مسابقات را پذيرقته اند، در اين رقابت شرکت خواهند کرد.

 

 
 

كادر اجرايي فدراسيون شطرنج برگزيده شدند

22/2/84 - به گزارش ايرنا مجمع عمومي فدراسيون شطرنج باهدف انتخاب نايب رييس ، دبير ، كارشناس خبره ، خزانه‌دار و بازرس اصلي و علي البدل روز پنجشنبه در محل اين فدراسيون برگزار شد.
در اين نشست كه به رياست " اسماعيل همدانلو " معاون مالي و اداري سازمان تربيت بدني برگزار شد ، " داود صفا" به عنوان نايب رييس ، " هادي كريمي " دبير ، " خسرو هرندي " كارشناس خبره ، " محمدرضا آقايي " خزانه- دار " حرمت السادات زبردست " بازرس اصلي و " علي اكبر هدهدي " بازرس علي البدل معرفي و با اكثريت آرا انتخاب شدند.

 

 
 

شروع مسابقه بزرگ صوفيه

22/2/84 - مسابقه بزرگ شطرنج صوفيه که باشرکت 6 شطرنجباز بزرگ دنيا در تراز 20 (ميانگين ريتينگ 2744) از روز پنجشنبه 22 ارديبهشت در پايتخت بلغارستان آغاز مي شود. در اين رقابت آناند، توپالوف، کرامنيک، آدامز، پولگار و پونوماريوف به صورت رفت و برگشت به مصاف هم مي روند. نکته جالب توجه اين رقابتها ممنوعيت تساوي توافقي بين دوبازيکن است.

سايت رسمي مسابقات

 

 
 


به ياد شادروان سيد مهدي حسيني


19/2/84 - چندي پيش از درگذشت آقاي سيد مهدي حسيني، شطرنجباز و مربي خوب اصفهان خبر دار شديم. اين ضايعه را به خانواده آن مرحوم و همه شطرنج دوستان تسليت مي گوييم.
متن زير در همين رابطه توسط آقاي رامين اعتمادي پور از اصفهان براي ما ارسال شده است:

آقاي سيد مهدي حسيني شطرنجباز قديمي کشور و اصفهان که در کسوت مربيگري خدمات بسياري را به جامعه شطرنج اصفهان و ايران کرد، دار فاني را وداع گفت. اين درگذشت ناباورانه را به جامعه شطرنج کشور تسليت مي گوييم. لازم به ذکر است که مهدي حسيني سال ها عضو تيم شطرنج اصفهان بود و دو دورنيز به فينال قهرماني کشور رسيد. سبک بازي وي تهاجمي بود و در اصفهان او را به لقب "سيد f7" مي شناختند.

روحش شاد و يادش گرامي باد

 

 


کرامنيک در مسابقه اتحاد قهرماني جهان شرکت نمي کند!

 

11/2/84 - ولاديمير کرامنيک شطرنجباز اهل روسيه با انتشار بيانه اي اعلام کرد در مسابقه پيشنهادي فدراسيون جهاني شطرنج براي اتحاد قهرماني جهان شرکت نخواهد کرد. کرامنيک که چندي پيش با غلبه بر لکو در مسابقه اي موسوم به قهرماني کلاسيک جهان، اين عنوان را براي خود حفظ کرده بود، اعلام کرده تنها حاضر است در چهارچوب توافق نامه پراگ با برنده مسابقه پيشنهادي فيده بر سر تصاحب قهرماني جهان رقابت کند. پيشتر فيده از 8 شطرنجباز برتر جهان براي شرکت در مسابقه اتحاد قهرماني جهان در پاييز سال جاري دعوت کرده بود. بيانيه ولاديمير کرامنيک را مي توانيد در سايت شخصي اين شطرنجباز بخوانيد.

خبر ديگر اينکه شهر سن لوييز در آرژانتين پذيرفته است علاوه بر ميزباني مسابقه پيشنهادي فيده يک ميليون دلار به عنوان جايزه براي اين رقابتها در نظر بگيرد. تا کنون از ميان 8 شطرنجباز دعوت شده، گري کاسپاروف با کناره گيري از شطرنج حرفه اي و ولاديمير کرامنيک بنا به دلايلي که ذکر شد از شرکت در اين رقابت انصراف داده است.

 

 
 


مسابقه اتحاد قهرماني جهان امسال برگزار مي شود؟!

31/1/84 مطابق اعلام رسمي فدراسيون جهاني شطرنج (فيده) مسابقه اتحاد قهرماني شطرنج جهان براي تعيين قهرمان کلاسيک جهان اکتبر 2005 (مهر - آبان 84) در اليستا مرکز جمهوري کالميکي برگزار مي شود. ايلومژينوف رئيس فيده و رئيس جمهوري کالميکي روسيه 500 هزار دلار به عنوان جايزه براُ اين مسابقه در نظر گرفته اما همچنان منتظر منابع مالي بيشتر براي افزايش جايزه مي باشد.
از 8 شطرنجباز بزرگ دنيا براي شرکت در اين رقابت که به صورت دوره اي  و رفت و برگشت برگزار مي شود، دعوت شده است. قاسمجانوف، آدامز، کرامنيک، لکو، کاسپاروف، آناند، توپالوف و موروزويچ دعوت شدگان به اين رقابت هستند. در صورت انصراف هريک از آنان نفر بعدي در قهرست ريتينگ جايگزين خواهد شد. بايد منتظر ماند و ديد آيا طرح جديد فيده براي اتحاد دنياي از هم گسيخته شطرنج به سرمنزل مقصود مي رسد يا بازهم همچون تلاش هاي گذشته به شکست منجر مي شود؟

 


پايان مسابقه شطرنج بانوان در چين

31/1/84 مسابقه سريع شطرنج بانوان که با شرکت 12 شطرنجباز از 11 کشوربه صورت دوره اي در شهر جينان چين برگزار شد سه شنبه 30 فروردين پايان يافت. در اين رقابتها که شيرين نوابي بازيکن تيم ملي کشورمان نيز حضور يافته بود آنا زاتونسکي از آمريکا با 9 امتياز به مقام قهرماني رسيد، قهرمان سابق جهان ژو چن از چين با 8.5 امتياز بر سکوي دوم ايستاد و ايرينا کروش بازهم از آمريکا با 8 امتياز سوم شد. در اين رقابت شيرين نوابي با 3 امتياز حاصل از 2 پيروزي، 2 تساوي و 7 شکست در مکان يازدهم قرار گرفت.

 

 
 


اسکار شطرنج براي آناند

29/1/84 - ويسواناتان آناند که پس از انصراف کاسپاروف از دنياي حرفه اي شطرنج قوي ترين شطرنجباز جهان محسوب مي شود، موفق شد جايزه اسکار شطرنج در سال 2004 را کسب کند. برنده اين جايزه  توسط مجله معروف 64 و با نظرخواهي از روزنامه نگاران و شطرنج نويسان سراسر جهان تعيين مي گردد. آناند براي چهارمين بار اين جايزه را از آن خود کرد.

 

 
 


سوپرتورنومنت صوفيه: مساوي ممنوع!

27/1/84 -  هشت قدرت برتر شطرنج جهان از 11 تا 22 مي (21 ارديبهشت تا 1 خرداد) در شهر صوفيه پايتخت بلغارستان طي مسابقه اي بي نظير به مصاف هم مي روند. در اين رقابت که به صورت رفت و برگشت بر گزار مي شود مساوي توافقي بين رقيبان ممنوع است. نتيجه مساوي تنها زماني به ثبت مي سد که وضعيت پيش آمده کاملاً برابر باشد و داور مسابقه آن را تاييد کند. آناند، توپالوف، کرامنيک، پونوماريف، آدامز و پولگار در اين مسابقه شرکت خواهند کرد. پتر لکو که در لينارس 2005 در هر 12 بازي مساوي کرده بود حاضر نشد به دعوت برگزار کننرگان مسابقه بزرگ صوفيه پاسخ مثبت دهد و جاي خود را به آدامز واگذار کرد.
در سال 1962 در مسابقات المپياد صوفيه نيز طرح جلو گيري از تساوي هاي توافقي به اجرا در آمد که با شکست روبرو شد. مطابق قوانين آن مسابقات تساوي پيش از انجام 30 حرکت ممنوع بود.

 

 
 


جام دوبي: استارت بد شطرنج ايران در سال نو

25/2/84 هفتمين دوره مسابقات شطرنج آزاد دوبي (جام شيخ راشد) که قوي ترين مسابقه آزاد در آسيا محسوب مي شود با ناکامي شطرنجبازان ايران پايان يافت. در اين رقابتها استادبزرگ احسان قائم مقامي که با ريتينگ  2633 شماره 9 جدول را در اختيار داشت با 2 پيروزي 6 تساوي و يک شکست و کسب 5 امتياز در رده پنجاه و سوم جاي گرفت. عملکرد قائم مقامي در اين رقابتها معادل ريتينگ 2495 بود.ديگر استاد بزرگ کشورمان الشن مرادي (2502) که شماره 46 جدول به او تعلق داشت در نهايت با 4.5 امتياز عنواني بهتر از هشتاد و يکم به دست نياورد. عملکرد مرادي معادل ريتينک 2360 بود.اما بهترين نتيجه بازيکنان ايراني را محمد صادق محمودي به دست آورد. او که با ريتينگ 2218 شماره 111 جدول را در اختيار داشت با 5 امتياز شصت و ششم شد. ار آنجا که محمودي با شطرنجبازان قدترمندي روبرو نشده بود عملکرد او معادل 2277 به ثبت رسيد. در جدول زير نتايج بازيکنان ايران مشاهده مي شود:

شماره اوليه بازيکن ريتينگ امتياز عملکرد رتبه
9 Ghaem Maghami 2633 5 2495 53
46 Moradi 2502 4.5 2360 81
105 Samer 2233 2 1931 145
109 Doostkam 2228 4 2314 90
111 Mahmoody 2218 5 2277 66
126 Bashirinia 2132 3.5 2142 117
127 Navabi 2122 3.5 2074 122
131 Ghaderpour 2083 3.5 2287 111

 

 

 

 

 

 

در اين رقابتها هائو وانگ شطرنجباز 16 ساله و بدون عنوان چيني با 7 امتياز به تنهايي در صدر ايستاد و جام قهرماني را به دست آورد. پشت سر وی  10 بازيکن با 6.5 امتياز به کار خود پايان دادند.

 


اسپانسر براي الشن مرادي

شرکت المسا که در زمينه IT فعاليت مي کند، اسپانسر جوان ترين استاد بزرگ خاورميانه، الشن مرادي در مسابقات آزاد دوبي مي باشد. در اين  خبر که در سايت CPI منتشر شده از الشن مرادي به عنوان شطرنجبازي باهوش و آينده دار ياد شده که با  مهارت عالي، خود را در ميان شطرنجبازان برتر قرار داده است. در اين مطلب آمده مرادي که اخيراً عنوان استاد بزرگي را به دست آوده  سومين شطرنجباز برتر ايران و جوان ترين استاد بزرگ خاورميانه مي باشد. او ساکن تهران است و در رشته مهندسي شيمي مشغول به تحصيل مي باشد. مرادي در حالي عنوان استاد بزرگي را به دست آورده که در اين راه مربي نداشته ولي پيشرفت او سريعتر از شطرنجبازان هم سن و سالي است که از راهنمايي مربي در بازيهاي حساس و سنگين بهره مي برند.  ابراهيم کجوري جانشين مدير عامل شزکت المسا مي گويد "المسا و Acer خوشحالند که از الشن مرادي شطرنجباز ايراني و استاد بزرگ جوان آينده دار حمايت مي کنند و براي او در مسابقات آزاد دوبي جام شيخ راشد آزروي موفقيت دارند".

 

 


مسابفات آزاد دوبي: 8 ايراني در رقابت با 50 استاد بزرگ
 

20/1/84 - هفتمين دوره مسابقات شطرنج آزاد دوبي که از جمله قوي ترين مسابقات آزاد در قاره پهناور آسيا به شمار مي آيد، از 15 فروردين آغاز شده و 9 دور ادامه خواهد يافت. در اين رقابتها 8 شطرنجباز از کشورمان با 141 شطرنجباز از جمله 48 استاد بزرگ به رقابت مي پردازند. جايزه اين رقابتها 40000 دلار است.

سايت رسمي مسابقات