شطرنج در هفته اي که گذشت

خانه

 

سپهر سالور

 
 

شنبه 15 اسفند 83

 
 


سلام خوشحالم که بعد از وقفه اي نسبتاَ طولاني به لطف خدا اين امکان فراهم شد که سايت رخ در رخ را به روز کنم. اين مدت شطرنج ايران روزهاي شلوغ و پرخبري را سپري کرد. مهمترين رويدادها مربوط مي شود به مسابقات دهه فجر که به طور خلاصه مرور مي کنيم:
اولين رقابت از سري مسابقات دهه فجر رقابتهاي آزاد بود که با توجه به جايزه خوبي که امسال در نظر گرفته شده بود از نظر حضور بازيکنان قدرتمند خارجي در سطح قابل قبولي برگزار شد.  221 شطرنجباز از جمله 6 استاد بزرگ و 14 استاد بين المللي در اين رقابتها شرکت کردند. استاد بزرگ احسان قائم مقامي با ريتينگ 2623 مرد شماره يک جدول بود. در پايان بعد از 9 دور رقابت استاد بزرگ غدير حسينوف از آذربايجان با 7.5 امتياز قهرمان شد و استاد بين المللي الشن مرادي از کشورمان با همين امتياز ضمن کسب عنوان نايب قهرماني نرم استاد بزرگي را کسب کرد. الشن که با ريتينگ 2439 شماره 13 جدول را در اختيار داشت عملکردي معادل 2574 به نمايش گذاشت و ستاره بي چون چراي رقابتها بود. محمدوف از آذربايجان، پتروسيان از ارمنستان و گليزروف از روسيه با همين امتياز سوم تا پنجم شد.
رقابتهاي ديگر که بهمن ماه امسال برگزار شد سومين دوره مسابقان فجر نوجوان دختر و پسر در رده هاي سني 10 تا 14 سال بود.
سر انجام رقابتهاي استاد بزرگي کيش (جام خليج فارس) که بازهم با درخشش الشن مرادي همراه بود. الشن با قهرماني در اين مسابقات در فاصله چند روز دومين نرم استاد بزرگي را هم به دست آورد. 12 شطرنجباز از ايران، روسيه، هند، ارمنستان، قزاقستان و آذربايجان در اين رقابت شرکت کردند. الشن مرادي، احسان قائم مقامي، تيگران پتروسيان و يوگني گليزروف با 8 امتياز به ترتيب اول تا چهارم شدند.
براي مشاهده نتاج کامل مسابقات دهه فجر مي توانيد به سايت فدراسيون شطرنج مراجعه کنيد.
مسکو و مسابقات آزاد ايرفلوت روسيه که از اعتبار خاصي در دنياي شطرنج برخوردار است سومين جولانگاه الشن مرادي براي کسب نرم استاد بزرگي و معرفي خود به عنوان سومين استاد بزرگ تاريخ شطرنج ايران بود.
اما انتخابات فدراسيون شطرنج براي تعيين رئيس جديد يکي از مهمترين رويدادهاي شطرنج در روزهاي اخير بود. با آنکه فضاي پيش از انتخابات برخلاف مرتبه قبل آرام به نظر مي رسيد اما بعد از انخابات هشتم اسفند حرف و حديثهاي زيادي پيش آمد.
تا هفته بعد

 

 
 

شنبه 19 دی 83

 
 


مسابقات دسته شطرنج قهرماني دسته اول باشگاه هاي ايران هفته گذشته در اهواز برگزارشد و دو تيم پتروشيمي بندر امام و پالايشگاه آبادان موفق شدند به ليگ برتر باشگاههاي کشور راه پيدا کنند. اميدواريم ليگ باشگاههاي ايران که مسير پيشرفت را طي مي کند با توجه بيشتر باشگاهها و سازمانهاي بزرگ سال آينده با شکوه و رونق بيشتري برگزار شود.

 مسابقات جوانان آسيا آخرين روزهاي سال گذشته ميلادي در هند برگزار شد. در رقابتهاي پسران آرون پراساد از کشور ميزبان و در گروه دختران هوانگ تي بائو ترام ويتنامي قهرمان شدند. ازايران در اين رقابتها بازيکني حضور نداشت.

 مسابقات معتبر ويک آن زي 2005 در تراز 19 از هفته آينده شروع مي شود. گري کاسپاروف غايب بزرگ اين رقابتها است. در غياب او آناند، کرامنيک، توپالوف، لکو، موروزويچ، آدامز، سويدلر، پولگار و ... رقابت نزديکي براي قهرماني خواهند داشت.

 

 
 

شنبه 12 دی 83

 
 


در آخرين روز هفته گذشته فهرست جديد ريتينگ بين المللي توسط فيده منتشر شد و احسان قائم مقامي سرانجام توانست در جمع 100 بازيکن برتر جهان قرار بگيرد. اين اتفاق يکي از بزرگترين موفقيت هايي است که نصيب احسان و شطرنج ايران شده است.

فاجعه تسونامي در جنوب و جنوب شرق آسيا که به مرگ بيش از 100 هزار انسان انجاميد در آخرين روزهاي سال 2004 و در سالگرد زلزله اسف بار بم همه چيز را تحت الشعاع قرار داد. همچنين مسابقات قهرماني مردان آسيا که قرار بود ابتداي سال 2005 در هند برگزار شود به خاطر اين رويداد تلخ به تعويق افتاد.

همه ساله در آخرين روزهاي سال ميلادي و روزهاي آغازين سال جديد مسابقات معروفي برگزار مي شود. از جمله آنها مسابقات پامپلونا اسپانيا و هاستينگر انگلستان است. رقابتهاي پامپلونا با قهرماني بوريس گلفاند تمام شد و مسابقات هاستينگز که امسال به روش حذفي برگزار مي شود، هم اکنون در جريان است.

با تجه به اهميت مسائل داوري و در راستاي يکي از اهداف اوليه سايت رخ در رخ که همانا ارتقاي سطح داوري شطرنج ايران است، از اين پس سعي مي کنيم مطالب بيشتري را در اين زمينه در اختيار دوستان قرار دهيم. روز گذشته ترجمه مطلبي از گرت گيسن داور معروف هلندي از سايت chesscafe براي خوانندگان رخ در رخ منتشر شد. همچنين اميدواريم در آينده اي نزديک ترجمه آخرين قوانين تغيير يافته شطرنج مربوط به کنگره 2004 فيده تهيه و تقديم شما شود. از تمام علاقمندان مسائل داوري شطرنج دعوت مي کنيم نظرات خود را در زمينه مطالب متشر شده، از طريق email به آدرس arbiter@rokhdarrokh.com براي ما ارسال کنند و حضور فعالي در مباحث داوري داشته باشند.

 

 
 

شنبه 5 دی 83

 
 


هفته پيش مسابقات قهرماني غرب آسيا در بيروت با قهرماني هر دو نماينده ايران تمام شد. اين قهرماني خيلي ارزش داشت چراکه هم مسابقات در بالاترين سطح ممکن برگزار شد و هم ميزبان يک کشور عربي بود و غير از بازيکن هاي ايران بقيه، نماينده هاي کشورهاي عرب منطقه بودند. به اين ترتيب براي دومين دوره پياپي ايران قهرمان مطلق غرب آسيا لقب گرفت. قهرماني بچه هاي ايران بازتاب خوبي در مطبوعات لبنان داشت. روزنامه السفير ضمن چاپ عکس احسان قائم مقامي و آتوسا پورکاشيان با جام قهرماني، شرح حالي از زندگي قهرمانان کشورمان منتشر کرد. 

هفته پيش از مسابقات رده هاي سني قهرماني آسيا نوشتم. تيم ملي نونهالان و نوجوانان ما از سنگاپور برگشت. همراهان تيم و مسوولان فدراسيون چندين مصاحبه داشتند. ولي آخر سر هم نحوه مدال گيري بچه هاي ما مشخص نشد. بعضي از دوستان هم به من ايراد گرفتند که چرا افتخار آفريني بچه هاي ايران رواکمرنگ جلوه مي دهي. من هيچوقت منکر هوش و استعداد و توانايي شطرنجبازان خوب کشورمان نيستم اما اعتقاد دارم نبايد به اين مدالها دل خوش کنيم. واقعيت اينه که از اين تيم بيشتر انتظار داشتيم.  

مهمترين رويداد خارجي شطرنج در هفته پيش مسابقه اينترنتي جالبي با عنوان يادبود تيگران پتروسيان بود. 4 تيم از کشورهاي روسيه، ارمنستان، فرانسه و چين در اين مسابقه شرکت کردند. هر تيم از 4 بازيکن تشکيل مي شد بازيها به صورت رفت و برگشت و از طريق اينترنت انجام شد. بازيکناي سرشناسي درو اين مسابقه شرکت داشتند. آرونيان، لپوتيان، سرگيسيان و ميناسيان براي ارمنستان، سويدلر، دريف، خاليفمن و زوياگينسف براي روسيه، لوتيه، فرسينه، بوئر و ناتف براي فرانسه. اما آخر سر تيم چين با ترکيب بوجيانگزي، ني هوا، ژانگ ژونگ و وانگ يو در رقابتي نزديک با 14 امتياز اول شد و روسيه و فرانسه با 13 امتياز دوم و سوم شدند.  

 

آرشيو

آبان-آذر83