مقاله های شطرنج

خانه

 

 

 مروري بر تيمهاي حاضر در سي وششمين المپياد جهاني شطرنج

 سپهر سالور

 سي ششمين المپياد جهاني شطرنج از روز جمعه 24 مهر در مايورکا اسپانيا آغاز خواهد شد. بدون شک المپياد شطرنج بزرگترين و باشکوه ترين رقابت دنياي شطرنج مي باشد که هر دو سال يک بار بيش از هزار شطرنجباز را از گوشه و کنار جهان در قالب تيم هاي ملي کشورهاي مختلف گردهم  مي آورد. در آستانه اين رويداد مهم مروري داريم بر تيم هاي حاضر در المپياد سي وششم.

روسيه مدافع عنوان قهرماني هرچند که کاسپاروف و کرامنيک را دراختيار ندارد، اما با مورروزويچ، سويدلر، گريچوک، دريف، خاليفمن و زوياگينسف همچنان مدعي اصلي قهرماني است. به ياد بياوريم روسها 4 سال پيش در استانبول با تيمي به مراتب ضعيف تر به راحتي مدال مدال طلا را به گردن آويخت.

اوکراين با ايوانچوک و پونوماريوف قهرمان و نايب قهرمان جهان در سال 2002 و 4 استاد بزرگ قدرتمند ديگر تهديد جدي براي روسيه محسوب مي شوند. آنها در مسابقات تيمي قهرماني جهان که سه سال پيش در باتومي گرجستان برگزار شد، تيم نصفه و نيمه روسيه را پشت سر گذاشتند.

تيم رژيم اشغالگر با چند چهره روسي به خدمت گرفته از نظر ميانگين ريتينگ در رده سوم جدول قرار خواهد گرفت.

اما ارمنستان با آمادگي تيمي مثال زدني را نمي توان  به راحتي از جرگه مدعيان قهرماني کنار گذاشت. آکوپيان، آرونيان، واگانيان، لپوتيان و ... همه از نامهاي آشنا و مطرح شطرنج محسوب مي شوند.

شايد شگفتي ساز بزرگ اين دوره به نام هنديها ثبت شود. آنها پس از سالها ستاره بي چون و چراي خود آناند را در ترکيب دارند و جالب آنکه براي اولين بار با 6 استاد بزرگ در المپياد حاضر مي شوند. جا گرفتن در رده پنجم جدول با توجه به ميانگين ريتينگ اين 6 استاد از هم اکنون نظر خيلي ها را به خود جلب کرده است.

انگلستان در سالهاي اخير همواره جزو مدعيان به شمار مي رفت و امسال هم آنها آدامز، شورت و اسپيلمن با سابقه را در کنار مک شين جوان در اختيار دارند و چه بسا که اين تيم امسال از سايه ساير مدعيان بيرون آيد.

در ادامه به نام ميزبان برمي خوريم که سکان خود را به الکسي شيروف نامدار بر روي ميز يک سپرده اند.

تيمهاي آمريکا، آلمان و مجارستان شايد تيم هاي نزول کرده در المپياد اسپانيا باشند. آمريکايي ها با آنکه 6 استاد بزرگ نام آشنا از جمله گريچوک جوان و تازه آمريکايي شده را به خدمت گرفته اند اما در حد و اندازه هاي قهرماني به نظر نمي رسند. ژرمنها هم امسال نه يوسوپف روسي الاصل را در ترکيب خود مي بينند و نه دکتر هوبنر با تجربه را. در تيم مجارستان نيز لکو به خاطر رويارويي با کرامنيک غايب است و خانم پولگار هم که سال هاي اخير عصاي دست تيم ملي مردان بود در ترکيب آنها ديده نمي شود. 

اما تيم ملي ايران. اين تيم با 6 جوان خوشفکر، با هوش و پرتلاش، احسان قائم مقامي ، الشن مرادي، مرتضي محجوب، شجاعت قانع، امير ملاحي و محسن قرباني بدون ترديد قوي ترين تيم ملي تاريخ ايران به شمار مي رود. چه کسي مي داند، شايد روزي وقتي تاريخ المپياد اسپانيا را مرور مي کرديم با اين جمله روبرو شويم که "جوانان مهد شطرنج جهان همه را مات کردند!" به اميد خدا.