مقاله هاي شطرنج

خانه

 

 

داستان قهرماني کرامنيک

عنوان قهرماني شطرنج جهان (غير رسمي) در دست ولاديمير کرامنيک از روسيه باقي ماند. در ديدار آخر و سرنوشت ساز رويارويي کلاسيک قهرماني جهان در دانمان (سوئيس)، کرامنيک رقيب خود پيتر لکو از مجارستان را در يک بازي مهيج پس از 4 ساعت و انجام 41 حرکت، شکست داد. اين روسي 29 ساله که از بازي هشتم يک امتياز عقب افتاده بود، دور آخر ورق را برگرداند و امتيازهاي خود را برابر کرد.


اولين واکنش کرامنيک پس از پيروزي برابر لکو در بازي آخر

نتيجه تساوي 7 بر 7 عنوان قهرماني را به مدافع آن يعني کرامنيک سپرد. کرامنيک در پايان اين رقابت گفت: "من بايد هرچه داشتم به کار مي بردم، به خصوص در پايان بازي، تا مقابل چنين حريفي پيروز شوم. پيتر لکو يک بازيکن دفاعي افسانه اي است. براي من اين رقابت مشکل تر از رويارويي با کاسپاروف در سل 200 بود". اما حريف 25 ساله او پس از بازي گفت: "اين يک نبرد سخت بود و در پايان امتيازات من براي کسب عنوان قهرماني کافي نبود. من نااميد نيستم و به آينده نگاه مي کنم. من 25 سال دارم و اميدوارم شانس ديگري براي قهرمان جهان شدن به دست آورم".


کرامنيک در کنار لکو در پايان رقابتها

بازي آخر يک بار ديگر با دفاع کاروکان شروع شد. کرامنيک يک شاخه تند و تيز را برگزيد و پس از شروع بازي برتري گرفت. لکو به خوبي دفاع کرد و مي توانست چند تهديد را خنثي کند و وارد يک آخر بازي شود که قهرمان جهان در آن تنها اندکي برتر بود.  اما اينجا کرامنيک بود که يک بازي بسيار موثر را به نمايش گذاشت. با يک قرباني پياده پوزيسيوني، سعي کرد وضعيت سياه را برهم بزند. ناگهان کرامنيک در وضعيتي  قرار گرفت که سوارهاي او در موقعيت هاي ايده آل مسقر شده بودند. با راند پياده f دفاع سياه شروع به فروپاشي کرد. در نهايت در مواجهه با مات دو حرکته، لکو تسليم حريف شد.

منبع: Chessbase